Svini svētkus lustīgi un dabai draudzīgi!

Publicēts:

Ar savu jaunāko projektu ,,Redzi, domā un dari!” biedrība ,,Daibes ilgtspējas centrs” turpinās vedināt uz dabai draudzīgu un ilgtspējīgu paradumu ieviešanu gan svētkos, gan ikdienā. Izseko mazajam ceļvedim, lai svētku lustes šogad būtu lustīgas un dabai draudzīgas!

Svini bez plastmasas iepakojumiem

Šo var malt un skandināt uz riņķi vien kā tavu mīļāko Līgo dziesmu – izvairies no miljons plastmasās iepakotiem pārtikas produktiem. Svētku mielastam našķus sarūpē  tirgū vai beziepakojuma veikalā. Iepirkumus liec savā maisiņā vai maisiņos. Atceries, ka lielākā daļa lielveikalu neceļ iebildumus, ja arī kasē sveramos produktus liec savā maisiņā. Ja nu bez iepakojuma neiztikt, tad  atceries šķirot pēc piederības.

Atbalsti vietējos!

Dodies pie vietējiem zemniekiem pēc gaļas vai dārzeņiem un vietējiem alus darītājiem pēc alus. Dari visu, lai proporcija – uz galda liekamais un atkritumu kastē metamais spēlētu par labu galdam.

Plāno svētku maltīti un neapēsto sasaldē

Plāno, ko iegādāsies svētku galdam un iepirkties dodies jau ar konkrētu sarakstu kabatā. Tā izvairīsies no tā, lai nopirktu lieku. Atceries, ka lielu daļu no tā, kas nav apēsts ( siers, pīrāgi, šašliks u.c.) var sasaldēt, lai gardu muti notiesātu vēlāk.

Ar ko kurināt Jāņu ugunskuru? 

Svētku ugunskurs nebūs īstā vieta, kur likvidēt vecas mēbeles, apģērbu, plastmasu vai auto riepas. Visu, kas lieks droši vari nogādāt uz EKO laukumu, svētku ugunskuram izmantojot to, kas deg ar liesmu, kas draudzīga dabai un cilvēkam. 

Svinības dabā paģēr atcerēties  - ar  ko ienāci, ar to izej!
Jā svētku vakaru pavadīsi pie dabas, tad atceries – ar ko ienāci, ar to arī izej! Vēl labāk, ja promejot paķersi līdz arī kāda cita atpūtnieka ,,piemirstos” atkritumus. Tāpat izvēlies iet pa jau iestaigātām takām, jaunu taku iemīšanu atstāj zvēriem. Kurini ugunskurus tikai tajās vietās, kur tas paredzēts. Atceries, ka ugunskurus ārpus izveidotajām atpūtas zonām nedrīkst kurināt dabas liegumos un nacionālajos parkos.  Aizejot pārbaudi, ka viss paliek droši un dabai nebūs pēc taviem svētkiem jācīna ne ar uguns, ne atkritumu radītajām sekām. Vienīgais, ko vari atstāt aiz sevis ir dabīgie atkritumi, bet to apglabāšanai noteikti izroc bedri (izvairies to darīt ūdens tilpņu tuvumā).

Kāpēc labāk nemest atkritumus urnās, kas izvietoti dabā?  

Nereti atpūtas vietas aprīkotas ar atkritumu urnām, bet zini, labāk lai tās paliek tukšas gan pēc ikdienas apmeklējuma, gan svētku svinēšanas. Atkritumu urnas netiek tukšotas katru dienu, kā tas pieredzēts pilsētā. Protams, ka to saturs pievilina putnus un meža zvērus, kuri tos iznēsā pa mežu. Sametot visu vienā atkritumu kastē, sabojāsi to materiālu, kuru var otrreiz pārstrādāt.

____________

 

Biedrība ,,Daibes ilgtspējas centrs” Vidzemes pusē  aktīvi darbojas jau četrus gadus, lai sekmētu sabiedrības zināšanas un iesaisti vides saglabāšanā. Biedrības jaunākajā projektā ,,Redzi, domā un dari!” tiks izveidots interaktīvs atkritumu noglabāšanas poligona ,,Daibe" makets, ar kura palīdzību skaidrot poligona ietekmi uz apkārtējo vidi un klimata pārmaiņām. Lai paspilgtinātu pieredzi, kuru iegūt apmeklējot poligonu – ar skaņu un video sistēmu tiks aprīkots autobuss, kas apmeklētājus ved ekskursijā pa atkritumu poligonu. Bet, lai vērstu uzmanību tam,  kā realitātē izveidot bezatkritumu pikniku -  izveidota mobilā ugunskura vieta, kuru būs iespējams izmēģināt biedrības rīkotajos pasākumos, kad situācija valstī un pasaulē stabilizēsies.

Projektu ,, Redzi, domā un dari!”!” (projekta realizācijas Nr.21-09-AL20-A019.2202-000010) finansē ,,Lauku atbalsta dienests", realizē ,,Daibes ilgtspējas centrs” un dabas un tehnoloģiju parks ,,URDA”.