Noslēdzies projekts “Dod pieci! Esi apritē!”

Publicēts:

Oktobra beigās noslēdzās mūsu šī gada apjomīgākais projekts “Dod pieci! Esi apritē!”, kuru līdzfinansēja “Latvijas vides aizsardzības fonds”.
Šī projekta galvenais mērķis bija turpināt izglītot jauniešus par aprites ekonomikas jēdzienu un aicināt izvērtēt savu ietekmi, resursu patēriņu un rīcību uzvedības maiņai, domājot par ilgtspēju un videi draudzīgu dzīvošanu ikdienā.

Projekta laikā izstrādātie materiāli

Sadarbībā ar dažādu nozaru speciālistiem izstrādājām vērtīgus materiālus, kurus varēsim izmantot arī pēc projekta noslēguma, turpinot izglītot un iedrošināt pārmaiņām.

Interaktīvs makets

Ar dizaineres un mākslinieces Karīnas Vītiņas atbalstu tapa interaktīvs makets, kas kalpo kā vērtīgs atspēriena punkts diskusijai, lai, kļūstot par pilsēvides plānošanas speciālistu, izveidotu videi, cilvēkiem un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesvietu.



 

 

 

 

 

 

 

Interaktīvs stends “Ābola dzīves cikls”

Savukārt grafikas dizainere Krista Jūlija Kreišmane izstrādāja īpašu lielformāta stendu – spēli, kas ļauj iedziļināties ābola dzīves cikla posmos. Priecājamies, ka stends, tāpat kā pilsētvides makets, ir ērti transformējams un pielāgojams izbraukuma nodarbībām. 

Interaktīva spēle “ Cilpo apritīgi!” 

Šī spēle tapusi sadarbībā ar radošo CILPO.LV komandu. Tā spēlējama viedierīcē un ļauj gan izkustēties, gan palauzīt galvu, lai lieku reizi atgādinātu par ieradumiem, kuri ļauj dzīvot videi draudzīgāk. Arī spēle turpinās būt aktīva pēc projekta noslēguma, tāpēc, ja vēl nav izdevies izcilpot, slēdzies klāt un pieslēdz arī savējos aktīvai atpūtai, jo cilpot var jebkurā vietā Latvijā un pasaulē, kur pieejams mobilais internets.

Cilpošanai vajadzēs:
  • Lietotni LOQUIZ, kuru bezmaksas var lejupielādēt: App Store un Google Play veikalos. 
  • Uzsākot spēli, lietotnē jāievada lietotājvārds un pieejas kods.
    Lietotājvārds: Urda
    Parole: 2023
  • Aktivizējot spēli un sākot kustēties, ekrānā ik pa laikam parādīsies jautājumi, kurus esam sagatavojuši 3 km maršrutam.

Visu informāciju par cilpošanu vari izlasīt šajā mūsu ierakstā.
 

Izbraukuma nodarbības

Projekta ietvaros devāmies piecos izbraukumos un kopā novadījām 15 nodarbības – Valmieras tehnikumā, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Priekuļos un Cēsīs, Smiltenes tehnikumā un Balvu profesionālajā un vispārizglītojošā vidusskolā. Dodoties ciemos pie tehnikuma audzēkņiem, līdzi ņēmām visus projekta laikā sagatavotos materiālus un ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību ļāvām paviesoties arī poligonā "Daibe". 
 


Noslēguma pasākums

27.oktobrī klātienē tikāmies ar šo piecu tehnikumu jauniešu komandām. Pasākuma laikā gan apbalvojām labākos cilpotājus (1.v. “3 muskatieri” no Smiltenes tehnikuma, 2.v.”Valmieras tehnikums 4”, 3.v. “VTDT KB SM”), gan uzklausījām, kas jauniešiem sakāms, jo viņi pie mums neatbrauca tukšām rokām, bet sagatavojuši mājas darbu, cildinot šī projekta galveno varoni – ābolu. Jauniešu uzdevums bija gan izstrādāt recepti, gan izstāstīt, ko darīt ar tām ābola daļām (mizas, kātiņš, sēkliņas), kuras receptē netika iekļautas. Komandā smējāmies, ka šo pāris stundu laikā piedzīvojām īstu gardēžu ceļojumu, baudot dažāda veida kūkas, sukādes, dzērienus, ievārījumus,  cepumus un ābolu šķiedrvielas. Jaunieši bija sagatavojuši arī ābolu etiķi un eļļu.

Bet vairāk par ēdamajām lietām iepriecināja jauniešu radošums un vērienīgums priekšlikumiem neēdamo ābola daļu izmantošanā, jo par to arī ir viss aprites ekonomikas stāsts. Te nu izdomai nebija robežu –  zobu bakstāmais no ābola kātiņa, rotaļlieta ar sēkliņu pildījumu stresa mazināšanai, serums ādas mirdzumam un ar mīlestību gatavotas ābolu šķiedrvielas veselībai. Uzvarēja radošums un apbalvotas tika visas komandas, lai gan precizitātes labad jāatzīmē,  ka lielāko kastaņu skaitu saņēma saņēma Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā 3.kursa komanda. Topošās pavāres bija izstrādājušas recepti ābolu tartei un karstajam dzērienam. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domājot par ilgtspēju un nākotni, jauniešus iedvesmoja un ar savu pieredzi uzņēmējdarbībā un bezatkritumu saimniekošanā dalījās ābolu audzētājs, dārzkopis Gatis Gāga un ģimenes uzņēma  “Labas saknes” un veselīgo našķu radītāja Daina Eglīte-Antona. Savukārt Zane Kopštāle, vides pārvaldības inženiere, “KompostsLV” vadītāja, “Zero Waste Latvija’’ biedre ievirzīja jauniešu kompostēšanas mākslā. Tikmēr mēs izvadājām izpētes braucienā pa atkritumu poligonu, lai realitātē parādītu, cik katra mūsu darbība atkritumu šķirošanā ir svarīga, lai samazinātu to atkritumu skaitu, kas uz mūžīgiem laikiem nogulst lielajā atkritumu kalnā.  

Prieks kopīgi domāt, meklēt un atklāt.
Lai degsme un cieņa pret dabu un aprites ekonomiku pieņemas spēkā un parādās darbos!

Projektu “Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds , realizē Daibes ilgtspējas centrs sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.